Skip to main content

Amit a fizetési meghagyásról (legalább) tudni kell

2023. október 1-től változtak a fizetési meghagyás (fmh.) szabályai– ennek okán (az elektronikus kapcsolattartás változásaitól függetlenül) nézzük át magát az eljárás lényegei elemeit, szakaszait. Ebben a cikkben a fizetési meghagyást nem jogosulti, hanem elsősorban kötelezetti oldalról közelítem meg, ezért a jogosulti igényérvényesítés eszközeiről, szabályairól részletesebben (most) nem írok.

A végrehajtási eljárások túlnyomó többsége fmh.-val veszi kezdetét, ez csak tavaly több, mint 409.000 fizetési meghagyásos eljárást jelentett, ebből is láthatjuk, hogy nagyon széles körben elterjedt eljárásról van szó, amely a jogalkotó szándéka szerint tehermentesíti a bíróságokat, megteremtve azt a lehetőséget, hogy gyorsan, olcsón lehessen intézni a kisértékű követelések végrehajtását.

A fizetési meghagyás (fmh.) lényeges ismérvei

  • (bármely) közjegyző előtt lefolytatható nemperes eljárás;
  • Hárommillió forintot meg nem haladó lejárt pénzkövetelés csak fizetési meghagyás útján érvényesíthető, viszont harminc-millió forintot meghaladó pénzkövetelés esetén fmh. már nem vehető igénybe;
  • A fizetési meghagyásos eljárásban bizonyítási eljárás lefolytatásának nincs helye. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen nincs jelentősége annak, hogy a pénztartozásról készült-e bármilyen szerződés vagy az esetleg nem is szerződéses jogviszonyból ered;
  • A jogerős – bár nem bírósági ítélet- ugyanúgy végrehajtható, mint egy jogerős ítélet;
  • Amennyiben az fmh.-val szemben kötelezett ellentmondással él, az eljárás perré alakul, a bíróságon folytató

Ha levél érkezik a közjegyzőtől

Ami a legfontosabb: ha a közjegyzőtől levél érkezik, azt vegyük át! Egyszerűbb megtervezni, hogy mit is tegyünk egy fizetési meghagyással szemben, ha egyáltalán értesülünk arról, hogy kiadtak velünk szemben egy ilyen iratot, s nem akkor szembesülünk a következményekkel, amikor nem tudunk egy ATM-ből pénzt felvenni, mert a végrehajtó inkasszót tett a bankszámlánkra.

Milyen lehetőségeink vannak?

Amennyiben a követelt pénzösszeget megfizetjük, az eljárás befejeződik, ebben az esetben teendőnk nincs. Ha a követelés jogalapját ugyan nem vitatjuk, de nem tudjuk megfizetni egy összegben a követelést, az fmh.-t kibocsátó közjegyzőnél kérhetünk halasztást vagy részletfizetést de csak az ellentmondásra nyitva álló határidőn belül. Ez az előterjesztett kérelem nem minősül az fmh.-val szembeni ellentmondásnak.

Ellentmondás

Abban az esetben, ha úgy véljük, hogy az adott összeggel nem tartozunk, vagy bármilyen más okból jogalap nélkülinek érezzük a követelést, lehetőségük van (és szükséges is) annak kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a közjegyzőnél ellentmondani.

Ezt természetes személyek papír alapon, jogi személyek pedig elektronikusan nyújthatják be, ahhoz a közjegyzőhöz, akitől az fmh.-t is kapták.

Tartalmát tekintve ez akár alakszerűtlen is lehet, praktikusan elég annyit leírni, hogy ellentmondással élek, azonban ne feledjük, hogy az ellentmondással az eljárás perré alakul, bíróság fog dönteni, így nem tartom túlságosan célravezetőnek a nem megfelelően alátámasztott, mindenféle érvelést nélkülöző ellentmondás megküldését: bízzuk ezt szakemberre.

Fontos tudni, hogy csak akkor folytatódik jogvitánk a bíróságon, ha ezt a jogosult kérelmezi: amennyiben az ellentmondásra a jogosult fél nem reagál (mert eleve tudja, hogy pl. követelése melyet érvényesíteni kíván, elévült) az eljárást a bíróság megszünteti.

Ellentmondással élnék, de már elindult a végrehajtási eljárás

Nos, ez egy kissé szokatlanul hangzó alcím, de lehetséges ez is. Tekinthetjük rendkívüli jogorvoslatnak, kissé drámaian fogalmazva utolsó esélynek. Miről is van szó? Arra a helyzetre reagál a jogalkotó a végrehajtási eljárásban lehetséges ellentmondás biztosításával, amikor a kötelezett a fizetési meghagyást nem vette át, így a kézbesítési vélelem beállt. Fontos tudni, hogy amennyiben kötelezett átvette az fmh.-t, de nem élt ellenmondással, akkor már rendkívüli ellenmondást sem terjeszthet elő.

A rendkívüli ellentmondás a közjegyzőnél terjeszthető elő, s ennek ára van: az ellentmondás előterjesztésével egyidejűleg a kötelezett köteles a végrehajtás során felmerült, a jogosult által előlegezett költségeket a végrehajtónál megfizetni. Ha ezt a kötelezett az ügyben eljáró közjegyzőnél okirattal nem igazolja, a közjegyző az ellentmondást visszautasítja, ha a költségeket megfizeti akkor a végrehajtási eljárást hivatalból megszünteti.

A rendkívüli ellentmondásra a végrehajtható okirat kézbesítésétől számított 15 napon belül van lehetőség.

Összegezve három tényezőnek kell együttesen fennállnia, hogy a rendkívüli ellentmondással élhessünk:

  1. Az fmh. kézbesítési fikció útján kell, hogy jogerőre emelkedjen;
  2. A végrehajtási lap kézbesítésétől vagy átvételétől számított 15 napos határidő nem telt el;
  3. A végrehajtónál felmerült, és a jogosult által megelőlegezett költségeket a végrehajtó előtt kötelezett megfizette, s ezt igazolni tudja a közjegyző fele.

Mit tehetek, utólag derül ki, hogy érdemes lett volna ellentmondással élnem?

Ebben az esetben perújítást lehet kezdeményezni a jogerős fizetési meghagyás ellen. Fontos, hogy csak akkor hivatkozhatok a felmerült új tényekre, bizonyítékokra, ha önhibámon kívül nem terjesztettem elő ezeket az ellentmondásban. Ezt a kérelmet annál a bíróságnál kell benyújtania, amelyik ellentmondás esetén elsőfokú bíróságként az eljárás lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkezett volna. A fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől számított 5 év elteltével nincs lehetőség perújítási kérelem benyújtására. A perújítási eljárás illetékköteles, ennek mértéke a tőkekövetelés 6%-a.

Join the discussion One Comment

Leave a Reply