Mikor és hogyan lehetséges a részletfizetés?
A jogalkotó – ugyan nem minden esetben- de lehetőséget biztosít a tartozás részletekben történő megfizetésére, mely lehetőséggel néhány kivételes helyezettől eltekintve érdemes élni, hiszen kézenfekvő előnyöket (pl. az eljárás szünetelését, de akár a lakóingatlan megmentését) jelenthet adós számára.
A jogalkotói szándék világosan kiolvasható a Vht. Kommentárból:
A végrehajtási kényszert a szükséges és arányos mértékben kell alkalmazni, vagyis olyan módon, hogy az a végrehajtandó követelések megtérülését megfelelően segítse elő, emellett pedig – e célt nem veszélyeztetve – tekintettel legyen az adósok személyes körülményeire és ösztönözzön az önkéntes teljesítésre is. Ennek egyik eszköze a törvény szerinti végrehajtói részletfizetés biztosítása, mellyel akár elkerülhetővé is válik a további kényszercselekmények alkalmazása, különösen magánszemélyek esetében az adós lakhatását szolgáló ingatlanának eladása. Lényeges azonban, hogy a részletfizetés lehetősége az eljárás folyamán végig biztosított az adós részére, függetlenül attól, hogy természetes személy vagy jogi személy, csupán bizonyos esetekben a végrehajtó saját hatáskörében nem állapíthat meg részletfizetést a végrehajtást kérő hozzájárulása, beleegyezése nélkül. Azonban az adós (természetes és akár jogi személy is) és a végrehajtást kérő bármikor köthet részletfizetési megállapodást, amely szintén az eljárás szünetelését eredményezi.
Fontos érdek fűződik ahhoz, hogy olyan adósok esetében is sor kerüljön a részletfizetési feltételek megállapítására és sikeres teljesedésbe menésére, akiknek nincs végrehajtás alá vonható vagyontárgyuk. A Vht. ezért nem szabja feltételül a részletfizetés engedélyezéséhez azt, hogy a tartozás fedezete ténylegesen is lefoglalásra kerüljön, sőt a végrehajtás vagyon hiányában történő szünetelésének (52/d) elkerülése érdekében a vagyontalan adós esetében kifejezetten kötelezettségévé teszi a végrehajtónak az adós felhívását a részteljesítés felajánlására annak érdekében, hogy a részletfizetés engedélyezésére sor kerülhessen.
A részletfizetés lehetőségét a Vht. 52/A és 52/B paragrafusai rendezik. Megkülönböztethetünk adós kérelmére (52/A), illetve végrehajtó szükségszerű intézkedésére elrendelt (52/B) részletfizetési helyzeteket. A legtipikusabb, leggyakoribb részletfizetés iránti eljárás az, amikor adós kérelmére kerül sor részletfizetés engedélyezésére, tipikusan kis értékű tartozás fennállása esetén. (Kis összegű tartozás: ha az adóssal szemben 500.000,- forintot meg nem haladó összegű pénzkövetelés behajtására indult a végrehajtás vagy 1.000.000,- forintot meg nem haladó összegű pénzkövetelés behajtására indult végrehajtás, de más követelés biztosítására zálogjog is be van jegyezve az adós lakóingatlanára az ingatlan-nyilvántartásba).
Milyen feltételeknek kell teljesülni, hogy adós részletfizetést kapjon?
A Vht. így fogalmaz: A végrehajtó a természetes személy adós írásbeli kérelmére– az adótartozás és az adók módjára behajtandó köztartozás kivételével –megállapíthatja a pénztartozás részletekben történő teljesítésének feltételeit, ha az adós vagyontárgyainak felkutatása és lefoglalása iránt intézkedett, és az adós a végrehajtandó követelés egy részét már megfizette. Tehát a legfontosabb: kérni kell. Adós fordulhat végrehajtást kérőhöz, illetve előterjesztheti kérelmét a végrehajtónál is.
Végrehajtást kérő rendelkezési joga érvényesül abban az esetben, amikor megállapítja adós részére a részletfizetés feltételeit, vagy ha elfogadja a végrehajtó által adós részére megállapított részletfizetési feltételeket és nem tesz eltérő tartalmú nyilatkozatot, vagy kér további biztosítékot – ld. 52/A (3).
Sokszor „átugrik” az ember a fenti jogszabályhely idézett részén: „…és az adós a végrehajtandó követelés egy részét már megfizette”. Nos, ez elvileg szükséges, összeghatárt nem tartalmaz a törvényhely, s akár megvalósulhat úgy is, hogy adós példának okáért a végrehajtó irodában rögtön az első részletet megfizeti. Az, hogy ekkor fog-e kapni 52/f szerinti szünetelésről szóló jegyzőkönyvet, az azért korántsem biztos.
Milyen feltételek esetén adhat részletfizetést a végrehajtó?
A jogalkotó törvényi indoklása így szól: „A végrehajtó az adós számára havi egyenlő összegű részleteket állapíthat meg a Vht. 52/A. § (5) bekezdés b) pontja szerint legfeljebb 1 vagy 2 évre, ha megtette az intézkedéseket az adós pénzügyi intézménynél kezelt összegeinek, munkabérének, ingóságainak végrehajtás alá vonása iránt, de azok eredményeként a tartozás teljes összegét nem sikerült behajtani és a követelés behajtása érdekében az adós lakóingatlanának árverésére lenne szükség. A részletfizetés feltétele, hogy az adóssal szemben indult végrehajtási eljárások követeléseinek összesített tőkeösszege a 2 millió Ft-ot nem haladja meg vagy pedig a 3 millió Ft-ot nem haladja meg valamennyi tartozás összesített tőkeösszege, de más követelés biztosítására zálogjog is be van jegyezve az adós lakóingatlanára az ingatlan-nyilvántartásba.” (Talán szerencsésebb lett volna, ha az indoklásban nem feltételes módot használ az előterjesztő, hiszen a jogszabályhely /52/B (1) bek./ kógens rendelkezést tartalmaz).
Elérkeztünk ahhoz a pillanathoz, amikor előkerül egyrészt az ingatlan értékesítés szükségessége, másrészt szerepet kap a tartozás nagysága is.
Tehát a feltételek összegezve:
- végrehajtó a Vht. 7. § elve mentén intézkedéseket tett, de azok részben vagy teljesen eredménytelenek voltak;
- nem volt korábban megállapított 52/A § szerinti részletfizetés;
- 2 millió forintnál (jelzáloggal érintett követelés esetén 3 millió forintnál) nem nagyobb a követelés;
- a követelés behajtása érdekében az adós lakóingatlanának árverésére lenne szükség;
- a tartozás nem adótartozás.
Fontos, hogy a részletfizetés engedélyezéséhez a végrehajtást kérő beleegyezésére nincs szükség; azonban a részletfizetés megállapításáról szóló jegyzőkönyvet részére is kézbesíteni kell, ld. 52/B (2) bek.
Mindazonáltal, ha az adós a részletfizetési jegyzőkönyvben foglaltaknak nem tesz eleget vagy bármely részlet megfizetését elmulasztja, a végrehajtó intézkedhet a foglalt ingatlan becsértékének megállapítása és az árverése kitűzése iránt. Pont a részletfizetés folyamatos fennállta jelent eljárási akadályt a végrehajtó számára: a lakóingatlan becsértékének megállapítása iránt nem intézkedhet addig, míg az adós a részletfizetési megállapításban foglaltakat teljesíti, így a becsérték közlésével egyidejűleg a zálogjogosult bekapcsolódásra történő felhívására sem kerül sor.
Milyen időtartamú lehet a részletfizetés?
Ha valamennyi tartozás összesített tőkeösszege a Vht. 52/B. § (1) bekezdése szerint a 2 vagy 3 millió Ft-ot nem haladja meg és a végrehajtást kérő természetes személy, akkor az adós részére legfeljebb 1 évre részletfizetés megállapítható, azonban jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet végrehajtást kérő esetében attól függően, hogy a tartozások összesített tőkeösszege az 500 ezer Ft-ot meghaladja vagy sem, megállapítható a részletfizetés legfeljebb 2 évre vagy 1 évre. Ha az 500 ezer Ft-ot nem haladja meg az adós valamennyi tartozásának összesített tőkeösszege legfeljebb 1 évre, ha pedig az 500 ezer Ft-ot meghaladja, akkor legfeljebb 2 évre állapíthatja meg a végrehajtó a részletfizetést.
Végrehajtást kérő rendelkezési joga e téren is megnyilvánulhat: a részletfizetés időtartama, összegszerűsége tekintetében bármilyen tartalmú részletfizetéshez hozzájárulhat.
This is very fascinating, You’re an overly skilled
blogger. I’ve joined your feed andd stay up for in quest of more of your excellent post.
Also, I’ve shared your site in my social networks http://Boyarka-Inform.com